Haber

Tutuklanan Rönesans Konut Müteahhidi: ‘Neden Yıkıldığını Bilmiyorum’

Hatay’da yıkılan Rönesans Residence’ın müteahhidi Mehmet Yaşar Coşkun, savcılığa verdiği ifadede, “Rönesans Residence’ın neden yıkıldığını ben de bilmiyorum” dedi.

Hatay, Kahramanmaraş merkezli depremlerin büyük ölçüde yok ettiği şehirlerden biridir. Tamamen yıkılan 3 yıllık 250 daireli Renaissance Residence, kentte yıkımın simgesi haline geldi. Hatay’da ‘cennetten kare’ olarak milyonlarca liraya satışa sunulan ancak depremde yıkılan 250 konutlu Rönesans Residence’ın müteahhidi Mehmet Yaşar Coşkun, yurt dışına kaçmaya çalışırken İstanbul Havalimanı’nda yakalandı.

Coşkun, “kamu kurum ve kuruluşları ile tüzel kişileri alet ederek dolandırıcılık” suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi. Coşkun, savcılığa verdiği ifadede Antis Yapı İnşaat’ın sahibi ve müteahhidi olduğunu belirtti. Şirketin diğer ortağının ise kardeşi olduğunu belirten Coşkun, Rönesans Residence’ın ortağı olduğu şirket tarafından yaptırıldığını söyledi.

Mehmet Yaşar Coşkun, Rönesans Residence’ın 4 blok, 249 bağımsız bölüm ve zemin katta iki otoparktan oluştuğunu, 2011 yılında üretime başlayan binanın 2013 yılında tamamlandığını söyledi. yapım süresi, kazasız inşaatı bitirdik.Bina 10 yıldır kullanımda, bu süre zarfında herhangi bir sıkıntı olmadı.Sonradan binada büyük bir değişiklik yapılmadı, mevzuatta öngörülen tüm prosedürleri yerine getirdik. Betonarme kaba inşaatını İstanbul merkezli yapmıştık.Yapı İnşaat diye bir firmaya vermiştik.Hatırladığım kadarıyla bu firmanın da iki ortağı vardı.”

Rönesans Rezidans gibi birçok yapıyı kendisinin yaptığını belirten Coşkun, Antakya’da 75. Yıl Bulvarı’nda bir binanın da kendilerine ait olduğunu savunarak, binalarında Rönesans dışında bir sorun olmadığının kendisine iletildiğini söyledi. Mehmet Yaşar Coşkun, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Rönesans Rezidans’ın neden yıkıldığını da bilmiyorum. Rönesans Residence’ın zemin etüdü yapıldı ve durumu iyi. Tüm ruhsatları alındı, gerekli numuneler her iki tarafça alındı. belediye ve yapı denetim firması ile görüşülerek gerekli incelemeler yapıldı.”

”Bilgisayarlarda saklandığını düşünüyorum. Yapabilirsem daha sonra teslim edeceğim. Renaissance Residence ile ilgili aklıma gelen tek bir şey var; Depremin dalga boyunun şimdiye kadar meydana gelen tüm depremlerden farklı olduğunu düşünüyorum. Ayrıca deprem dünyaya çok yakın, birkaç kilometre uzaklıkta olduğu için yıkım olmuş olabilir. 6 Şubat’ta arka arkaya iki deprem meydana geldi. Merkez üssü Elbistan olan ikinci sarsıntı daha şiddetliydi. Beyin sarsıntısı uzmanı değilim, bunlar sadece benim tahminim. İşim için Karadağ’a gidiyordum. Plan, proje ve mevzuata uygun bir inşaat yaptık. Bu nedenle üzerime atılan hatayı kabul etmiyorum.”

habererenler.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu