Haber

prof. Naci Görür yine uyardı: İstanbul’da deprem olma ihtimali yüzde 80’e çıktı

Maraş Pazarcık’ta 7,7 ve Elbistan’da 7,6 büyüklüğünde 10 ilde meydana gelen iki büyük depremin yol açtığı tahribatın 8. gününde ölü sayısı 32 bini geçti. Depremin vurduğu illerde olağanüstü hal ilan edildi. 2020 yılında ve afete üç gün kala Maraş merkezli deprem konusunda uyarılarda bulunan Jeolog Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul için kritik bir uyarıda bulundu.

prof. Naci Görür canlı yayında şu açıklamayı yaptı: “Parsons isimli ABD’li bir bilim adamı, Türk yer bilimcilerle depremin ne zaman olacağı konusunda bu çalışmayı yaptı. Bunu söylediler. Depremin olma olasılığı yüzde 62. . Yüzde 62 çok büyük bir ihtimal. Yazı tura atarsanız, 50/50 atarsınız. Bu çok ciddi bir çalışma, yayınlandı. 23 yıl oldu. Bunu hep söyledik. Bakın, sona yaklaşıyoruz. Yüzde 62″ Olasılık yüzde 80’den yüzde 80’e çıktı” dedi.

‘MARAŞ BÖLGESİNDEN DAHA FAZLA HASAR ALIYORUZ’

Naci Görür, sözlerini şöyle sürdürdü: “İstanbul’da 7’den büyük deprem olasılığı yüzde 80’e ulaştı. İstanbul sarsıntısı da Maraş depremi gibi kapıda. Hazırlıklar yapıldı ama düzgün yapılmadı. İstanbul depreme hazır mı diye soruyorsunuz hayır yine yüreğimiz yanacak.İstanbul’da deprem olursa depremden bu Maraş bölgesinde mutlaka daha çok zarar görürüz.Çünkü binanın kalitesi, yoğunluğu, nüfus yoğunluğu İstanbul’da stok çok daha yüksek.”

Depremin gündemde olmadığını belirten Görür, “Depremi konuşmamakla, duymamakla sorunun çözüleceğini sanıyorlar.” (HABER MERKEZİ)

kocasinan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu