Haber

Almanya Başbakanı Scholz, Batı Balkan ülkelerinin AB üyeliğini desteklediklerini söyledi

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, ülkesinin Batı Balkan ülkelerine ve onların Avrupa Birliği’ne (AB) katılımlarına verdiği desteği yineledi.

Berlin’de Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile ortak basın toplantısı düzenleyen Scholz, “6 Batı Balkan ülkesinin AB ile hızlı entegrasyonu Alman hükümeti için stratejik öneme sahip” dedi. söz konusu.

Söz konusu ülkelerin AB üyelik sürecine değinen Şansölye Scholz, “Bu ülkeleri bir an önce AB üyesi olarak kabul etmek istiyoruz. Bunun için Arnavutluk’un AB üyelik sürecinde kat ettiği mesafe iyi bir işarettir. ” o terimlerini kullandı.

Scholz, AB ve Batı Balkan ülkeleri başkanlarının “Berlin Süreci” girişimi kapsamında 16 Ekim’de Tiran’da bir araya gelerek bölgenin AB ile entegrasyonunu hızlandıracak ve iş birliğini artıracak adımları görüşeceğini bildirdi. AB.

Almanya Başbakanı, AB’nin Batı Balkan ülkelerinden üyelik beklentilerini de dile getirerek, hukukun üstünlüğünü, basın özgürlüğünü ve organize kabahatlerle mücadeleyi güçlendirmek için daha fazla reform yapılması gerektiğini vurguladı.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama da 16 Ekim’de Tiran’da yapılacak zirvenin değerine dikkat çekerek, “Burada sürecin şu ana kadarki bilançosunu konuşacağız. Bu zirve iş birliğini güçlendirecektir. En önemlisi bölgesel iş birliğidir. Bizim için yol bizim için. Almanya’nın da bizimle birlikte ilerlemesi önemli.” dedi.

Almanya, Rusya-Ukrayna savaşının bölgede istikrarsızlığa yol açabileceği korkusuyla son aylarda Batı Balkanlar’a yönelik diplomatik çabalarını artırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu