Ekonomi

Akkuyu NGS’de yeni etap

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) 1’inci güç ünitesinde yer alan reaktör bölmesinde, reaktör denetim komitesi gerektiği şekilde temizlenerek özel bir alan oluşturuldu. Özel alanın oluşturulması, 1. ünite reaktör binasında genel inşaat çalışmalarının tamamlanıp, ekipmanların işletme ve ayar aşamasına geçilmesi anlamına geliyor. Bu alanın oluşturulması, simülasyon yakıt çubuklarının yüklenmesi ve sıcak-soğuk çalıştırma öncesinde ekipman bölümlerinin belirlenen konuma yerleştirilmesini içeren reaktörün kontrol konseyinin gerçekleştirilmesine olanak tanıyacaktır.

Akkuyu Nükleer A.Ş. Birinci Genel Müdür Yardımcısı ve Nükleer Güç Santrali (NGS) İnşaat İşleri Müdürü Sergey Butckikh, konuya ilişkin şunları söyledi:

“Akkuyu NGS’nin ilk güç ünitesinin devreye alma iznini Aralık 2023’te aldık. Bu sayede işletme ve ayar süreçlerine geçebiliyoruz. Yüksek teknolojiye sahip ekipmanların işletmeye hazırlanmasına yönelik teknik açıdan zorlu tüm çalışmalar, firmamız tarafından gerçekleştirilmektedir. Akkuyu Nükleer A.Ş.’nin deneyimli uzmanları tarafından reaktörün kontrol kurulumuna yönelik aktif hazırlıklar devam etmekte olup, bu hazırlıkların önemli bir aşaması da özelin oluşturulması olmuştur.Bu, reaktörün reaktör bölmesindeki genel inşaat çalışmalarının tamamlanması anlamına gelmektedir. Akkuyu NGS 1. Ünite Binası Endüstriyel temizlik kuralları, yabancı cisimler, inşaat “Malzemelerin bölmeye girmesini engeller ve ekipman montajı sırasında gerekli tüm güvenlik şartlarına uyulmasını sağlar. Şimdi doğrudan yakıt çubuğu simülatörlerinin yüklenmesine ve soğuk-sıcak test adımı için reaktör bileşenlerinin kurulumuna geçiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu