Haber

AB, Kosova-Sırbistan müzakerelerinde ilerleme kaydettiğini duyurdu

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Kosova ve Sırbistan’ın ilişkileri normalleştirme konusunda prensipte anlaştıklarını, ancak anlaşmanın uygulanması için daha fazla zamana ihtiyaç olduğunu söyledi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksander Vucic ve Kosova Başbakanı Albin Kurti, Borrell ile Brüksel’de başka ve daha sonra üçlü bir görüşme ayarladı.

Görüşmelerin ardından basına yaptığı açıklamada ilerleme kaydedildiğini ifade eden Borrell, “Aynı zamanda tarafların üzerinde mutabık kaldıkları hususların bugün hayata geçirilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var” dedi. söz konusu.

AB Yüksek Temsilcisi Borrell, “Anlaşmaya varmak önemlidir. Üzerinde anlaşılanları uygulamak daha önemlidir” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Borrell, “(Liderlerin anlaşması) Bu önemli ve dikkate değer bir gelişme çünkü geçen yazdan beri kriz yönetimi ile uğraşıyoruz, sadece krizlere odaklanıyoruz. Art arda gelen krizler sonucu sahadaki gerilimi kontrol altına almaya çalışıyoruz. Şimdi kriz yönetiminin nasıl yapılacağına geçiyoruz, normalleşmeye yapısal bir çözüm arıyoruz.” dedi.

Liderler tarafından prensipte mutabakata varılan planın 27 AB üye ülkesi tarafından kabul edildiğini belirten Borrell, plana ilişkin teklifin Eylül ayında sunulduğunu ve o tarihten bu yana yoğun bir diplomasi trafiği yürütüldüğünü söyledi.

Borrell, anlaşmanın şahısların Kosova ve Sırbistan’ın ortasında kendi kimlikleri veya plakaları ile serbestçe hareket etmelerini sağlayacağını, ticari çıkarları ve yatırımları kolaylaştıracağını belirtti.

Anlaşmanın Kosova’da yaşayanlar için “daha fazla güvenlik, kesinlik ve öngörülebilirlik” getireceğini belirten Borrell, “Anlaşma aynı zamanda bir temel işlevi görebilir ve geçmişin mirasının üstesinden gelmek için çok ihtiyaç duyulan bir güven olacaktır.” dedi.

Borrell, her iki tarafın da AB’ye uyum dışında bölgede tansiyonun yeniden tırmanmasına yol açabilecek herhangi bir adımdan kaçınma konusunda mutabık kalmasının olumlu bir gelişme olduğunu vurguladı.

AB Yüksek Temsilcisi, önümüzdeki ayın ortasında cumhurbaşkanlarının yeniden ortaya çıkacağını duyurdu.

Sırbistan, 2008 yılında tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

AB arabuluculuğunda 2011 yılında başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında dönemsel olarak çatışan Sırbistan ve Kosova, çıkarların normalleşmesi ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için ortak yol bulmaya çalışıyor. ???

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu